Bár az igazi érdem a tudósoké, akik rátalálnak egy-egy gyógyszerként használható vegyületre, és alaposan kivizsgálva tulajdonságait, ipari mennyiségben előállítható gyógyszerré fejlesztik azt - ám mindez mit sem érne, ha a gyárakból nem jutna el a beteghez az orvosság. (Na, most, hogy ilyen szépen kifényeztük a logisztikát, akár bele is csaphatunk a lecsóba..)
A gyógyszer viszonylag stabil forgalmu áru: aki krónikus (hosszan tartó) betegségben szenved, az bizony nem Adam Smith-i piaci döntéseket fog hozni, hanem szorgalamasan fogja enni az előírt gyógyszereit, egészen addig, amíg még száraz kenyérre futja a jövedelme maradékaiból. (Nyilván a jövedelme nagyobb része megy el gyógyszerre - sajnos.) Másik fő tulajdonsága, mely a mindennapi áruktól megkülönböztetei az, hogy valójában nem a fogyasztó választ, hanem orvosa. Nyilván, hiszen a betegnek marginális információi vannak mind betegségéről, mind a gyógyszerekről, így neki is érdeke a döntést szaktanácsadójára bízni. (Oké, a zinteneten mindent meg lehet tudni, és hála Istennek egyre több a tájékozott páciens.) Harmadrészt a gyógyszerek mérgek, melyeket emberek elfogyasztanak, így csomó biztonsági kérdés is felmerül előállításukkal és logisztikájukkal kapcsolatban.
Mindezt szem előtt tartva a gyógyszer, mint áru értékesítési csatornáit a magyar állam szoros szabályozás alá vette. A lánc kötelezően a következő négy szintet tartalmazza: termelő ► nagykereskedő ► kiskereskedő ► fogyasztó.
A magyarországi gyógyszergyárak a piac kb. harmadát tudták megtartani. (Az 1989 előtti 90+% körüliről estek vissza ide...) De ha nem értéket, hanem dobozszámot vizsgálunk, más a helyzet: a patikákban vett gyógyszerek több, mint fele még itthon készül. (Vagyis a kisebb hasznot hozó utángyártó tömegtemelés maradt itthon domináns, míg a világ gyógyszeriparát a hadiipar mellé felsorakoztató brutális haszon az új hatóanyagok kifejlesztésén és bevezetésén van.)
A supply chain nyeresége erősen korlátozott, hiszen ez, mint láttuk, erősen szabályozott piac. A vételi és eladási ár különbsége (árrés) a törvény szerint a nagykereskedőnél 5%, ill. 2600 Ft alatti értékű szereknél ennél kicsivel több. A kiskereskedőknél, vagyis a patikákban a degresszív árrés 5000 Ft eladási árig átlag 19%, de maximum 850 Ft! Pl. egy nagy pakli (8 szem) Viagra ára 24950, azaz az árrése 3,4%. (Ekkora nyereségen mondjuk a Teszkó nagyot röhögne...)
Ha belegondolunk, a lánc egyik végén komoly tőke áll (gyógyszeripar), a másik végén a saját betegségének kiszolgáltatott fogyasztó. Logikusan az előbbi érdeke minél közelebb kerülni az utóbbihoz. Igen, a következtetés stimmel: mind a nagykereskedőkbe, mind a kiskereskedőkbe megéri magát bevásárolnia a gyáraknak. Hogy megteszik-e? Naná. (De erről majd egy másik posztban...)